Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta

Amantadyna? Nie możemy eksperymentować na ludziach

Źródło: Radio Plus
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 06.04.2021
 
 
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany o amantadynę, która bywa stosowana w terapii COVID-19, stwierdził, że „minister zdrowia zlecił badania kliniczne pod kuratelą Agencji Badań Medycznych – właśnie się rozpoczęły”.
Radio Plus spytało, czy nie za późno?

– Na świecie nie ma żadnych wiarygodnych danych dotyczących amantadyny i oddziaływania na COVID-19. Tylko w naszym kraju panuje przekonanie, że powinniśmy jak najszybciej, z początkiem pandemii COVID-19, badać amantadynę – odpowiedział.

Na uwagę prowadzącego, z której wynikało, że część chorych już ten lek stosuje, rzecznik stwierdził, że „nie możemy eksperymentować na ludziach”.

– Rozpoczęliśmy badania kliniczne, ponieważ część lekarzy stara się wprowadzić terapię amantadyną. Niestety, obserwujemy również pacjentów po amantadynę w stanach ciężkich, odnotowujemy też zgony. To nie jest tak, że amantadyna jest cudownym lekiem, to nie jest też tak, że kwestionujemy skuteczność amantadyny w COVID-19. Nie mamy jednak na świecie żadnych wiarygodnych danych dotyczących jej działania przeciw COVID-19 – mówił Wojciech Andrusiewicz.

Przeczytaj także: „Amantadyna, ketamina i magnez w leczeniu COVID-19 – autorski projekt dr. hab. Cezarego Pakulskiego”.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe