Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Antybiotykoterapia zakażeń układu oddechowego z uwzględnieniem SARS-CoV-2 ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 21.05.2021
 
 
– W przypadku zapalenia płuc w przebiegu COVID-19 znaczenie ma czas podania antybiotyku. Nie powinniśmy odwlekać tej decyzji – zauważa prof. Tadeusz Płusa, pulmonolog, prodziekan ds. dydaktyki i nauki Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego. Ekspert analizuje skuteczność poszczególnych preparatów stosowanych w tej nowej chorobie.
– W ostatnich latach, jeśli uda się odkryć nowy antybiotyk, to szybko pojawia się na niego oporność. Ten problem gwałtownie narasta. Dlatego ważne jest stosowanie antybiotykoterapii zgodnie z zaleceniami i rekomendacjami – przekonuje prof. Tadeusz Płusa.

Dla skuteczności terapii znaczenie ma m.in. określenie rodzaju patogenu. Do czasu uzyskania wyniku badania należy stosować antybiotykoterapię empiryczną. Zgodnie z rekomendacjami, w momencie otrzymania informacji o rodzaju bakterii wdrażamy terapię celowaną. Ale tam, gdzie to konieczne, należy szybko i we właściwej dawce podać antybiotyk. Taką sytuacją jest np. ciężkie zapalenie płuc. Badania pokazują, że spóźnienie się z podaniem antybiotyku zwiększa umieralność o 70 proc.

– W przypadku zakażeń układu oddechowego ważną kwestią jest, czy antybiotyk trafia tam, gdzie byśmy chcieli, czy penetruje do miąższu płucnego, czy nabłonka dróg oddechowych. Poszczególne preparaty znacząco różnią się pod tym względem – mówi prof. Tadeusz Płusa.

Szybkie wdrożenie leczenia ma też fundamentalne znaczenie dla efektów terapii COVID-19. Ekspert wyjaśnia, jaki schemat postępowania jest optymalny w przypadku zapalenia płuc w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Badania pokazują, że skuteczność w leczeniu tej infekcji wykazuje azytromycyna, tetracykliny oraz fluorochinolony.Wykład „Antybiotykoterapia zakażeń układu oddechowego z uwzględnieniem SARS-CoV-2" został zaprezentowany podczas XV Kongresu Top Medical Trends 2021 wydawnictwa Termedia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.