Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badania in vitro ukazały patomechanizm powstawania ziarniniaków w przebiegu sarkoidozy

Udostępnij:
Sarkoidoza to dobrze znana nauce choroba, której patogeneza nie została jednak wyjaśniona. Grupa naukowców na łamach American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology opublikowała wyniki badań przeprowadzonych in vitro, których celem było odkrycie mechanizmów odpowiedzialnych za tworzenie ziarniniaków w przebiegu tej choroby.
Jednojądrzaste komórki krwi obwodowej (z ang. PBMC) od pacjentów z aktywną sarkoidozą (grupa kontrolna) i od pacjentów w stanie remisji (grupa badawcza) inkubowano przez 7 dni z kulkami polistyrenowymi, które otoczono oczyszczonymi pochodnymi białka. Przeanalizowano odpowiedzi molekularne, które zostały zmierzone przy pomocy oznaczania zróżnicowanej ekspresji genów, pozakomórkowych wzorów cytokin i ekspresji receptorów na powierzchni komórki. Wyniki modelu porównano z ludzkimi profilami ekspresji genów w płucach i śródpiersiu.

W porównaniu z grupą kontrolną, w grupie badawczej (n = 6) dostrzeżono tworzenie komórkowych agregatów przypominających ziarniaki. Analiza ekspresji genów w komórkach otrzymanych od pacjentów w stanie remisji wykazała, że szlaki molekularne, odpowiedzialne za tworzenie ziarniniaków poprzez alternatywną polaryzację makrofagów, są głównie regulowane przez IL-13. Polaryzację makrofagów wykazano także za pomocą badań immunohistochemicznych przeprowadzonych na otrzymanych strukturach "ziarniniakopodobnych". Regulowane przez IL-13 szlaki genetyczne zostały potwierdzone w tkankach zmienionych chorobowo w przebiegu sarkoidozy (płuca i śródpiersiowe węzły chłonne).

Utworzony model ziarniniaka sarkoidozy in vitro pozwala lepiej zrozumieć proces wczesnego tworzenia ziarniaków, w szczególności regulację sieci molekularnych odpowiadających za niewłaściwą odpowiedź makrofagów, które są predysponowane do agregacji i tworzenia wielojądrowych komórek olbrzymich, charakterystycznych dla ziarniniaka.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.