Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Beta-blokery efektywne w nadciśnieniu płucnym?

Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.09.2017
 
 
Zespół Cleveland Clinic odkrył, że popularne leki nasercowe, beta-blokery, mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia płucnego PAH.
Powodowane przez wysokie ciśnienie krwi w naczyniach płucnych PAH jest postępująca chorobą, która zazwyczaj prowadzi do prawostronnej niewydolności serca i śmierci w ciągu 5-7 lat od diagnozy. Właśnie prawostronna niewydolność serca stanowi główną przyczynę zgonów osób chorych na nadciśnienie płucne.

Dysfunkcja prawej komory ( która prowadzi do prawostronnej niewydolności serca) zdarza się niezależnie od podwyższonego ciśnienia krwi, ale dotychczas zaaprobowane terapie PAH celują w naczynia płucne w większym stopniu niż w dysfunkcje serca, które stanowią bardziej prawdopodobną przyczynę zgonów u tych chorych.

Dla kontrastu, terapie celowane w lewą komorę serca leża u podstaw leczenia lewostronnej niewydolności serca od prawie 40 lat. W szczególności beta blokery stały się krokiem milowym poprawiającym funkcje lewej komory.

Zdaniem badaczy istnieje ogromna potrzeba nowych terapii wspierających funkcje prawej komory w nadciśnieniu płucnym. Tymczasem temat leży odłogiem. Wstępne wyniki badaczy sugerują, że karvedilol może nie tylko przynosić korzyści w leczeniu niewydolności prawostronnej serca, ale także u pacjentów z PAH, dla których niewiele jest możliwych terapii.

Zespół Cleveland Clinic ocenił wykorzystanie karvedilolu w grupie 30 pacjentów z nadciśnieniem płucnym w podwójnie zaślepionej, randomizowanej próbie. Uczestnicy badania otrzymywali albo placebo, albo niską dawkę lub podwyższone dawki leku przez ponad 6 miesięcy. Badacze odkryli, że lek obniżał tętno w korelacji do dawki, poprawiał regenerację tętna dzięki ćwiczeniom i nie pogarszał niewydolności serca, czy prowadził do zaburzeń w przepływie powietrza. Wyniki sugerują, że lek jest bezpieczny do stosowania u pacjentów z PAH przez okres 6 miesięcy z dowodami na poprawę rezultatów leczenia mogącymi zapobiegać prawostronnej niewydolności serca.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe