SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bierne palenie zwiększa ryzyko chrapania u dziecka
Źródło: Medscape/RTR/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.07.2018
 
 
Narażanie dzieci na bierne palenie zwiększa ryzyko chrapania, wynika z analizy istniejących badań.
Wyniki z 24 badań obejmujących 88 tys. dzieci mogą wpłynąć na rodziców rozważających zaprzestanie palenia tytoniu. Jak stwierdza amerykański ekspert choć część rodziców może uważać, że chrapanie u dziecka jest urocze to może ono być pierwszym krokiem w kierunku bezdechu sennego i wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi, udarem oraz schorzeniami serca.

Co więcej bierne palenie może prowadzić do infekcji uszu, astmy oraz ADHD i zespołu nagłej śmierci noworodkowej. Palenie jest szczególnie szkodliwe dla rozwijającego się organizmu.

Chińskie badanie, które analizowało związek biernego palenia oraz chrapania u dzieci wskazuje, że dzieci narażone na dym za sprawą na przykład palenia matek charakteryzowały się o 87 procent wyższym prawdopodobieństwem chrapania niż dzieci nienarażone. W przypadku palących ojców to ryzyko rosło o 45 procent.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe