Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Brakuje pieniędzy na realizację standardów leczenia mukowiscydozy - komentarz Wojciecha Skorupy

Źródło: Wojciech Skorupa
Autor: Marta Koblańska |Data: 29.04.2019
 
 
Międzynarodowe standardy dotyczące diagnostyki i leczenia mukowiscydozy uwzględniają zarówno wyposażenie i strukturę wzorcowego ośrodka jak i precyzują postępowanie wobec osób, u których podejrzewa się chorobę oraz chorych na mukowiscydozę.
Komentarz dr Wojciecha Skorupy z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie:
W leczeniu liczy się nie tylko lekarz, ale cały zespół w skład którego wchodzą miedzy innymi fizjoterapeuta, pielęgniarka, dietetyk oraz psycholog.

Niezwykłe znaczenie ma znaczenie właściwa fizjoterapia pozwalająca na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającego, nieprawidłowego śluzu. W razie hospitalizacji znaczenie ma odizolowanie chorego od innych pacjentów z mukowiscydozą ze względu na ryzyko zakażeń krzyżowych opornymi drobnoustrojami. W prowadzeniu chorych bardzo ważna jest właściwa i systematyczna opieka ambulatoryjna. Pozwala ona na monitorowanie przebiegu choroby i zapobiega rozwijaniu się ciężkich zaostrzeń znacząco pogarszających rokowanie.

O ile sieć ośrodków pediatrycznych zajmujących się chorymi na mukowiscydozę jest w miarę równomiernie rozłożona o tyle cięgle brak jest ośrodków zajmujących się chorymi dorosłymi. Chorzy szukają więc możliwości leczenia w ośrodkach odległych od miejsca zamieszkania lub nie mających doświadczenia w leczeniu mukowiscydozy.

W Polsce mediana wieku zgonu chorych na mukowiscydoze to około 23 lata. W krajach o rozwiniętych systemach opieki zdrowotnej sięga ona 30 – 38 lat. Różnica ta pokazuje jak wiele nam brakuje do właściwego leczenia chorych. Zaczynając od dostępu do nowoczesnych leków kończąc na organizacji ośrodków zapewniających opiekę zgodnie z międzynarodowymi standardami. Wszystko to wymaga sporych nakładów a pieniędzy w systemie brak.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe