Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Co trzeci zakażony koronawirusem skarży się na jeden z objawów long covid

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.09.2021
 
 
37 proc. osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, po 3–6 miesiącach odczuwało jeden z symptomów syndromu postcovidowego – wynika z ogłoszonego w środę badania brytyjskich naukowców. Najczęściej zgłaszanymi objawami były niepokój i depresja, problemy z oddychaniem oraz bóle brzucha.
Long covid, opisywany również jako syndrom postcovidowy, to zespół kilkunastu objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem. To m.in.: duszności, wycieńczające zmęczenie, bóle w klatce piersiowej i brzuchu, zaburzenia snu czy problemy z pamięcią i koncentracją.

Badania przeprowadzone przez naukowców, m.in. z Uniwersytetu Oksfordzkiego, rzucają nowe światło na rzeczywistą skalę tego problemu, ponieważ opierają się na dokumentacji medycznej ponad 270 tys. Amerykanów, którzy chorowali na COVID-19. wcześniej dane dotyczące syndromu postcovidowego bazowały na badaniach na mniejszą skalę – zaznacza dziennik „The Guardian”.

Najczęściej zgłaszanym objawem wiązanym z długim covidem były niepokój i depresja (u 15 proc. badanych), problemy z oddychaniem (8 proc.), bóle brzucha (8 proc.) i bóle w klatce piersiowej (6 proc.) oraz zmęczenie (6 proc.). Wśród pozostałych odnotowanych symptomów wymieniono m.in. bóle głowy i mięśni oraz zaburzenia pamięci, snu i koncentracji.

Brytyjscy naukowcy zbadali też częstotliwość i rodzaj tych objawów w zależności od wieku, płci i przebiegu COVID-19. Wyniki badań potwierdziły, że na symptomy syndromu postcovidowego narażony jest znaczny odsetek osób we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci, wykazały jednak pewne różnice w najczęściej doznawanych objawach.

Mężczyźni i osoby starsze niezależnie od płci częściej doświadczały problemów z oddychaniem i zaburzeń neurologicznych. Na bóle głowy, brzucha oraz niepokój i depresję cierpiały zaś częściej kobiety i młodsze osoby.

Symptomy syndromu postcovidowego generalnie pojawiały się częściej u osób, które ciężko przeszły COVID-19, oraz nieznacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Według badania na te same objawy, kojarzone z długim covidem, skarżyły się również osoby, które przeszły grypę, ale zgłoszeń od chorych na COVID-19 było o połowę więcej.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.