SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Cztery zmienne kliniczne pomocne w identyfikacji zapalenia płuc
 
Działy: Aktualności
Cztery zmienne kliniczne: obecność gorączki, podwyższony puls, trzeszczenie w płucach w czasie ich osłuchiwania oraz niska saturacja mogą pomóc zidentyfikować chorych z zapaleniem płuc w szczególności w gabinecie lekarza rodzinnego.
Zdaniem specjalistów te cztery zmienne są łatwe w identyfikacji i takie podejście może przyczynić się do zmniejszenia przepisywania antybiotyków, kiedy to nie jest konieczne. Wyniki analizy opublikowano w European Respiratory Journal.

Badanie prospektywne objęło 28883 pacjentów w latach 2009 – 2013, którzy pojawili się u swojego lekarza POZ z silnym kaszlem oraz infekcją dolnych dróg oddechowych. Pośród 720 chorych poddanych badaniu radiologicznemu w ciągu tygodnia od pierwszej konsultacji, 16 procent zostało zdiagnozowanych w kierunku oczywistego lub prawdopodobnego zapalenia płuc.

Badacze zidentyfikowali czynniki specyficzne, które przyczyniają się do potwierdzenia radiograficznego zapalenia płuc a są to temperatura 37,8 stopnia lub wyższa, puls 100/minuta lub wyższy, trzeszczenia w czasie osłuchu oraz saturacja poniżej 95 proc. W sumie 86 proc. chorych z zapaleniem płuc wykazywali przynajmniej jeden z tych czynników.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe