Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy cukier stanie się lekiem na choroby dróg oddechowych?
Źródło: Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.04.2019
 
 
Czy inhalacje z użyciem cukru mogą leczyć całe spektrum schorzeń układu oddechowego, jak wynika z badania prowadzonego na Uniwersytecie Manchester?
Badanie prowadzone na myszach tłumaczy zdolność komórek do wykorzystania glukozy, aby pomóc w regulacji systemu immunologicznego podczas zapalenia mającego miejsce w płucach. Badanie sugeruje, że poprzez blokowanie receptorów glukozowych w płucach można wygasić proces zapalny toczący się w nich w razie zachorowania na astmę, alergię, czy infekcje pasożytnicze. Odpowiedź immunologiczna wobec niektórych infekcji może zostać wzmocniona przez inhalację właśnie roztworem z cukru.

Być może modyfikacja stężenia glukozy w płucach może pewnego dnia stać się kluczowym czynnikiem w leczeniu chorób układu oddechowego, w tym astmy oraz infekcji powodowanych przez pasożyty, które są rozpowszechnione w Afryce i Azji.

W badaniu przyglądano się leukocytom zwanym makrofagami, których aktywność może zostać porównana do „odkurzaczy” układu immunologicznego poprzez to, że wykrywają i usuwają patogeny i inne pozostałości. Zespół badaczy odkrył, że makrofagi w płucach potrzebują odpowiedniego stężenia glukozy, aby działać w sposób prawidłowy. Wykorzystując interleukinę 4, zazwyczaj obecną w czasie zapalenia wywołanego astmą lub infekcjami pasożytniczymi, badano związek między makrofagami a glukozą u myszy. Nieoczekiwanie makrofagi w płucach leczone interleukiną 4 nie odpowiadały prawidłowo. Ta słaba odpowiedź wiązała się z defektami komórek do absorpcji lub wykorzystania glukozy.

Zdaniem badaczy, z uwagi na to, że wiele komórek w płucach posiada receptory glukozowe, możliwe wydaje się opracowanie stosownych leków, choć z drugiej strony usiłowanie agresywnego leczenia zapalenia poprzez blokowanie glukozy byłoby wyzwaniem, ponieważ organizmy żywe potrzebują jej jako źródła energii.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe