Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy spożycie antyoksydantów w czasie ciąży zapobiega atopii i astmie u potomstwa?
Źródło: DM/erj.ersjournals.com
Autor: Marta Koblańska |Data: 09.10.2018
 
 
Dostępne dane sugerują, że rosnąca liczba alergii i atopii może być związana ze spadającym spożyciem pokarmów zawierających antyoksydanty. Pojawiło się także kilka doniesień mówiących o potencjalnych korzyściach dla dzieci matek, które stosowały w czasie ciąży dietę bogatą w przeciwutleniacze, jednak nie wszystkie prace dostarczyły jednoznacznych wyników.
Na łamach European Respiratory Journal ukazał się wynik badania ALSPAC (the Avon Longitudinal Study of Parents and Children), które objęło 8915 brytyjskich dzieci. Poddawano je corocznej kontroli (za pomocą odpowiednich kwestionariuszy), a po ukończeniu 7. roku życia poddano obiektywnym pomiarom funkcji układu oddechowego (ocena m.in. FEV1, FVC oraz FEV1/FVC po podaniu brochodylatatora) oraz wrażliwości na określone alergeny (m.in. na kocią sierść, pyłki traw i roztocza). Dane dotyczące diety matek podczas ciąży zostały zebrane za pomocą kwestionariusza wysłanego w 32. tygodniu ciąży, obejmującego wszystkie główne pokarmy spożywane powszechnie w Wielkiej Brytanii. Kwestionariusz zawierał pytania dotyczące tygodniowej częstotliwości spożycia 43 grup żywności i artykułów żywnościowych. Warto dodać, iż autorzy (w celu zmaksymalizowania obiektywności wyników) uwzględnili w swoich analizach wewnątrzmaciczną ekspozycję na składniki dymu tytoniowego oraz obecność delecji GSTT1 i GSTM1 u matek.

Okazało się, że spożywanie w ciąży cynku wiąże się z wyższymi wskaźnikami FEV1 i FVC u potomstwa; co więcej, efekt ten jest zależny od dawki. Z badania płynie także sugestia, iż wartość FVC u dzieci matek spożywających cynk jest zależna od genotypu GSTM1. Badacze zaznaczają, że jest to jedno z pierwszych dużych doniesień mówiących o ochronnym wpływie spożywania cynku w czasie ciąży na czynność płuc potomstwa.

Nie znaleziono dowodów na prewencję atopii i alergii u dzieci przy pomocy spożywania przeciwutleniaczy w czasie ciąży.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe