Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy uda się zmniejszyć stosowanie antybiotyków u hospitalizowanych chorych na astmę?

Udostępnij:
Niepotrzebne stosowanie antybiotyków u dorosłych hospitalizowanych z powodu zaostrzeń astmy bez infekcji płuc jest powszechna praktyką, co wiąże się z wydłużonym pobytem oraz ryzykiem biegunek po antybiotykach, z kolei bez wyraźnej korzyści, wynika z nowego badania zaprezentowanego podczas American Thoracic Society International Conference w San Diego.
Zdaniem ekspertów niewłaściwe stosowanie antybiotyków stanowi problem zdrowia publicznego z racji ryzyka oporności bakterii na antybiotyki oraz zdarzenia związane ze stosowaniem antybiotyków. Zaostrzenia astmy są ważnym powodem powtarzających się hospitalizacji, ale równie ważne jest stosowanie antybiotyków tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zdaniem badaczy, ich praca wzmacnia dowody na to, że antybiotyki nie powinny być przepisywane rutynowo u chorych na astmę, którzy zostali hospitalizowani.

Obecnie obowiązujące wytyczne wskazują, że obecne dowody nie wspierają antybiotyków z racji zaostrzeń astmy chyba, że pojawia się silne dowody infekcji płuc. W swoim poprzednim badaniu, eksperci wykazali, że 60 procent pacjentów bez infekcji płuc było leczonych antybiotykami. Ich zdaniem niezbędne stają się działania zmniejszające wykorzystanie antybiotyków u hospitalizowanych pacjentów z astmą.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.