Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

E-papierosy – jest lek, który pomoże je rzucić

Udostępnij:

Kilkaset tysięcy Polaków używa na co dzień e-papierosów. Połowa z nich chciałaby przestać wreszcie z nich korzystać, ale uzależnienie od nikotyny okazuje się silniejsze. Naukowcy udowodnili, że lek roślinny cytyzyniklina skutecznie pomoże im pozbyć się nałogu.

  • Jedenaście milionów Amerykanów oraz kilkaset tysięcy Polaków jest uzależnionych od wapowania
  • Wyniki naszych badań sugerują, że cytyzyniklina może pomóc dorosłym rzucić e-papierosy – mówi autorka badania, prof. Nancy Rigotti
  • Cytyzyniklina wiąże się z receptorami nikotynowymi w komórkach mózgowych i pomaga skończyć z nałogiem palenia tradycyjnych papierosów

Naukowcy od dawna szukają specyfiku, który pomógłby osobom uzależnionym od nikotyny uwolnić się od nałogu. Pierwsze optymistyczne wiadomości przekazała na łamach „JAMA Internal Medicine” prof. Nancy Rigotti z Massachusetts General Hospital oraz Harvard Medical School.

– Żaden lek nie został dotąd zatwierdzony przez FDA do zaprzestania wapowania, ale wyniki naszych badań sugerują, że cytyzyniklina może wypełnić tę lukę i pomóc dorosłym rzucić e-papierosy – stwierdza główna autorka badania.

Osoby zażywające cytyzyniklinę mają dwukrotnie większe szanse na zaprzestanie wapowania

W randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą 160 wapujących regularnie dorosłych, którzy jednocześnie nie palili tradycyjnych papierosów, przydzielono do dwóch grup: przyjmującej doustnie lek o nazwie cytyzyklina oraz przyjmujących tabletki z placebo.

Kuracja trwała 12 tygodni, a w jej trakcie uczestnicy otrzymywali także cotygodniowe wsparcie behawioralne. Okazało się, że u osób zażywających cytyzyniklinę prawdopodobieństwo całkowitego powstrzymania się od wapowania w ciągu trzech ostatnich tygodni trwania eksperymentu było ponaddwukrotnie większe niż u osób otrzymujących placebo (31,8 proc. w porównaniu z 15,1 proc.).

Jednocześnie lek był przez nich dobrze tolerowany, a częstość działań niepożądanych w obu grupach była porównywalna.

Cytyzyniklina skuteczna także przy rzucaniu palenia tradycyjnych papierosów

Zespół prof. Rigotti testował cytyzyniklinę pod kątem wapowania, ponieważ już wcześniej udowodniono, że wiąże się ona z receptorami nikotynowymi w komórkach mózgowych. Kilka miesięcy temu ci sami naukowcy dowiedli, że cytyzyniklina pomaga rzucić palenie także tradycyjnych papierosów.

– Wyniki naszego badania wymagają potwierdzenia na większej grupie w dłuższym okresie obserwacji, ale i tak są obiecujące – podsumowuje prof. Nancy Rigotti.

Przeczytaj także: „Śmiertelnie niebezpieczne e-papierosy”.

Pulmonologia subskrybuj newsletter

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.