SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
E-papierosy pomogą uratować lata życia?
 
Działy: Aktualności
Zamiana papierosów na e-papierosy w ciągu 10 lat mogłoby przyspieszyć postęp kontroli polityk tytoniowych zapobiegając milionom przedwczesnych śmierci i oszczędzając miliony lat życia, wynika z nowego raportu.
Zgony z powodu raka płuca najczęściej związane są z paleniem tytoniu. Palenie spowodowało epidemię raka płuca, nowotworu, który jeszcze w 1912 roku opisywany był jako jeden z najrzadszych.

Jeżeli zmiana papierosów na e-papierosy spowodowałaby rozpowszechnienie palenia o 5 procent, to zapobiegłoby 6,6 mln przedwczesnych zgonów oraz uratować 86,7 mln lat życia. Największym beneficjentem byłyby osoby młode, które zyskiwałyby 0,5 zysku w średniej oczekiwanej długości życia w przypadku 15-latków w 2016 roku.

Zdaniem autorów raportu e-papierosy mogą stać się formą rezygnacji z nałogu dla tych, którzy próbowali to uczynić w tradycyjny sposób. Wczesne badania również wskazują, ze e-papierosy powodują mniejsze uzależnienie niż tradycyjne i ich odstawienie może być łatwiejsze.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe