SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
ERS Congress: hormonalna terapia zastępcza pomaga zachować funkcje płuc u kobiet
 
Działy: Aktualności
Hormonalna terapia zastępcza HRT może spowolnić zmniejszenie funkcji płuc u kobiet w wieku średnim, wynika z badania zaprezentowanego podczas European Respiratory Congress.
Dowody z badania, które objęło 3713 kobiet przez blisko 20 lat od wczesnych lat 90-tych do 2010 roku wykazały, że te pacjentki, które przyjmowały hormonalna terapię zastępczą HRT przez dwa lata lub więcej miały lepsze wyniki funkcji płuc niż te kobiety, które nigdy nie przyjmowały HRT.

Ekspert norweski tłumaczy, że funkcja płuc osiąga szczyt w wieku około 25 lat i od tego czasu się obniża, jednakże można zidentyfikować czynniki wpływające na zmniejszenie funkcji płuc. Jednym z czynników przyspieszających zmniejszenie funkcji płuc jest menopauza.

W badaniu funkcję płuc mierzono po dołączeniu do próby oraz po 20 latach. Testy obejmowały FVC i wykazały, że kobiety przyjmujące HRT przez dwa lub więcej lat straciły średnio o 46 ml pojemności płuc mniej w czasie trwania badania niż te, które nie otrzymywały hormonalnej terapii zastępczej. Zdaniem badaczy świadczy to o tym, że HRT jest ważna do zachowania funkcji płuc w wieku średnim.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe