Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Efektywność badań przesiewowych w raku płuca

Źródło: jto/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.08.2018
 
 
Istnieje stosunkowo niewiele dowodów na korzyści ekonomiczne płynące z przesiewowych badań w kierunku raka płuca niskodawkową tomografią komputerową. Jednak z uwagi na ogromną skalę nikotynizmu i związanymi z nim powikłaniami wciąż poszukuje się skutecznych badań, spełniających kryteria „dobrego badania przesiewowego”.
Australijski zespół badał efektywność badania przesiewowego raka płuca niskodawkową KT, porównując australijskie dane dotyczące kosztów i przeżycia do wyników obserwowanych w U.S. National Lung Screening Trial (NLST), w którym wykazano 20% spadek śmiertelności z powodu raka płuca dla trzech rund badania przesiewowego wśród palaczy wysokiego ryzyka (w wieku od 55 do 74 lat). Koszty screenignu zostały oszacowane na podstawie stawek świadczeń refundowanych, kosztów diagnostyki i leczenia wykazanych w australijskim badaniu z 2012 roku i wskaźnikach przeżywalności raka płuca w New South Wales Cancer Registry (2005-2009), a także danych australijskich dotyczących śmiertelności zależnej od statusu palenia tytoniu. Wyniki w zakresie użyteczności dla zdrowia okazały się zbieżne z wynikami uzyskanymi w badaniach NLST, nie spełniły jednak niestety oczekiwań badaczy. Badanie przesiewowe płuc niskodawkową KT prawdopodobnie nie będzie opłacalne. Wydaje się, że przyszłe oceny ekonomiczne powinny uwzględniać alternatywne kryteria kwalifikacji, odstępy czasowe, wpływ i koszt nowych terapii i (zwłaszcza!) włączenie działań mających na celu zaprzestanie palenia tytoniu.
Zachęcamy do otworzenia linku i zapoznania się ze szczegółami badania – wszak screening zbierającego śmiertelne żniwo raka płuca byłby konieczny do zmniejszenia śmiertelności, jednak dobre badanie musi spełniać wszystkie kryteria badania przesiewowego.
Warto zapoznać się z artykułem także z innego względu – uświadomienie sobie gigantycznych kosztów, związanych z samym poszukiwaniem skutecznego badania przesiewowego, powinno skłonić środowisko opieki zdrowotnej do jeszcze aktywniejszej kampanii antynikotynowej.
www.jto.org/article/S1556-0864(18)30531-8/fulltext
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe