Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

FDA 2020 - zalecane możliwości leczenia nadciśnienia płucnego

Źródło: HEALIO
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 19.01.2021
 
 
Najważniejsze, rekomendowane działania minionego roku obejmują nowe terapie wziewne na PAH; badanie wykrywające bakterie jelitowe, pozwalające przewidywać obecność WWA; wykonalność ultradźwiękowego odnerwienia płuc, a także - początkowa terapia potrójna vs. terapia podwójna.
Wdychany treprostinil poprawia wyniki leczenia nadciśnienia płucnego związanego z ILD

Zgodnie z wynikami badania INCREASE treprostinil w inhalacji był dobrze tolerowany i znacząco poprawiał wydolność wysiłkową i inne wyniki kliniczne w ciągu 16 tygodni u pacjentów z nadciśnieniem płucnym.

System nadciśnienia płucnego

FDA przyznała przełomowe oznaczenie dla systemu nadciśnienia płucnego Aria CV.

Bakterie jelitowe związane z WWA

Najnowsze dane opublikowane w „Hypertension” wykazały, że unikalny profil bakterii jelitowych może z 83-% dokładnością przewidywać u pacjentów obecność nadciśnienia w tętnicy płucnej.

Badanie PULSAR: Sotatercept zmniejsza płucny opór naczyniowy w PAH

W badaniu II fazy PULSAR leczenie sotaterceptem przez 24 tygodnie powodowało większe zmniejszenie płucnego oporu naczyniowego niż placebo u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym, leczonych stabilnymi podstawowymi terapiami.

Ultradźwiękowe odnerwienie płuc zmniejsza płucny opór naczyniowy w PAH

Według wczesnego badania wykonalności opublikowanego w JACC - Cardiovascular Interventions, wśród pacjentów z nadciśnieniem płucnym wewnątrznaczyniowe ultrasonograficzne odnerwienie tętnicy płucnej wiązało się ze zmniejszeniem oporu naczyniowego płuc oraz zwiększeniem dystansu 6-minutowego marszu i dziennej aktywności.

Otyłość, nadwaga pogarszają jakość życia związaną ze stanem zdrowia pacjentów z PAH

Według naukowców z Annals of the American Thoracic Society, otyłość i nadwaga wiązały się z gorszą jakością życia związaną ze zdrowiem i zwiększonym ryzykiem hospitalizacji u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym.

Wdychany tlenek azotu w wyższych dawkach wykazuje korzyści w nadciśnieniu płucnym i zwłóknieniowej ILD

Pulsujący, wziewny tlenek azotu w wyższej dawce był bezpieczny i dobrze tolerowany oraz skutkował poprawą aktywności fizycznej i innymi wynikami u pacjentów z ryzykiem zwłóknienia śródmiąższowej choroby płuc, związanej z nadciśnieniem płucnym.

Według badania TRITON początkowa potrójna terapia w porównaniu z podwójną terapią może poprawić wyniki w nowo zdiagnozowanym PAH

U pacjentów z nowo zdiagnozowanym tętniczym nadciśnieniem płucnym, początkowa potrójna terapia doustna w porównaniu z terapią podwójną poprawiła parametry hemodynamiczne, NT-proBNP i wydolność funkcjonalną.

Wyniki PAH poprawiły się w specjalistycznych ośrodkach opiekuńczych

Według nowych danych opublikowanych w CHEST u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym leczonych w specjalistycznym ośrodku, obserwowano poprawę śmiertelności i hospitalizacji.

Wziewna formuła wardenafilu do stosowania w razie potrzeby jest obiecująca w przypadku WWA

Zgodnie z wynikami badania fazy 2a, wziewna formulacja inhibitora PDE5 wardenafilu, opracowywana do stosowania w przypadku epizodycznych objawów tętniczego nadciśnienia płucnego, przyniosła poprawę hemodynamiki płucnej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe