Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA zarejestrowała szczepionkę przeciw krztuścowi, która chroni noworodki poniżej 2. miesiąca życia

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Medscape
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szczepionkę do stosowania w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży, by zapobiec krztuścowi u niemowląt poniżej 2 miesięcy. Szczepionka wcześniej została zarejestrowana dla ciężarnych w celu ich ochrony.
– Niemowlęta poniżej 2 miesięcy są zbyt małe, aby podać im serię szczepionek przeciwko krztuścowi. Jest to pierwsza szczepionka zatwierdzona do stosowania u kobiet w czasie ciąży, aby zapobiec chorobie u małych niemowląt – powiedział Peter Marks, MD, PhD, dyrektor Centrum Oceny i Badań Biologicznych FDA, w komunikacie prasowym.

Krztusiec jest wysoce zaraźliwą infekcją dróg oddechowych wywołaną przez bakterię Bordetella pertussis. Większość przypadków, które skutkują hospitalizacjami i śmiercią, notuje się u niemowląt w ciągu 2 miesięcy od urodzenia.

FDA powiedziała, że jej decyzja została oparta na danych z badań obserwacyjnych, które obejmowały 108 przypadków krztuśca u niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy. Według danych ocenionych przez agencję, szczepionka była skuteczna w 78 proc. w zapobieganiu krztuścowi.

Szczepionkę podaje się w pojedynczej dawce 0,5 ml.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.