Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Freepik

Główne przyczyny chronicznego kaszlu - badanie

Źródło: bronchiectasisnewstoday.com/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 11.08.2017
 
 
Naukowcy z Danii porównali dane od 14,6 tysiąca osób, by sprawdzić, jakie są najczęstsze przyczyny chronicznego kaszlu.
Dane pobrano od osób, które wzięły udział w duńskim badaniu populacyjnym Copenhagen General Population Study, które rozpoczęło się w 2003 roku i trwa do dziś. Naukowcy zdefiniowali chroniczny kaszel jako taki, który trwa dłużej niż 8 tygodni.

Okazało się, że na chroniczny kaszel cierpi ok. 4 procent ogólnej populacji, w tym 3 proc. osób, które nigdy nie paliły i 8 proc. spośród palaczy.

Wśród osób, które nigdy nie paliły papierosów, najważniejszymi czynnikami ryzyka były rozstrzenie oskrzeli, astma i choroba refluksowa przełyku. Wśród byłych palaczy były nimi: rozstrzenie oskrzeli, astma i czynniki środowiskowe takie jak narażenie na pyły lub opary. Wśród palaczy głównym czynnikiem ryzyka było ograniczenie przepływu powietrza.

Wśród czynników społecznych, które najczęściej przyczyniały się do wystąpienia chronicznego kaszlu u niepalących znalazły się astma i choroba refluksowa przełyku. Istotną role grała płeć – kobiety narażone były w większym stopniu.

Autorzy badania podkreślają ważną rolę, jaką w leczeniu chronicznego kaszlu odgrywa prawidłowe rozpoznanie rozstrzenia oskrzeli i dodają, że uporczywy kaszel u astmatyków najczęściej jest oznaką złego leczenia choroby i może ustąpić po terapii kortykosteroidami.

Wyniki badania opublikowano w Chest Journal.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.