SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grafen pomocny w przewidywaniu ataków astmy?
 
Działy: Aktualności
Naukowcy z Uniwersytetu Rutgera z Nowego Brunszwiku stworzyli bazujący na grafenie czujnik, którzy może przyczynić się do wcześniejszego wykrycia nadchodzących ataków astmy. Czujnik może także poprawić prowadzenie tej choroby jak również innych schorzeń płuc zapobiegając hospitalizacjom i zgonom.
Wizją badaczy jest opracowanie takiego urządzenia, które dla chorego na astmę i inne schorzenia układu oddechowego może być noszone wokół szyi lub na biodrach i sygnalizować powietrzem nadchodzący atak lub inne problemy.

Astma dotyka nawet 300 mln osób na świecie. Jej objawy obejmują kaszel, spłycony oddech, ucisk w klatce piersiowej. Inne poważne schorzenia płuc to m.in. POCHP lub przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Obecne metody nieinwazyjne do diagnozowania i monitoringu astmy są ograniczone w charakterystyce natury i stopnia zapalenia oraz wymagają kosztownego wyposażenia. Pomiary skondensowanego powietrza mogą przyczynić się do zrozumienia natury astmy na poziomie molekularnym oraz prowadzić do terapii celowanej i lepszej kontroli choroby.

Naukowcy zminiaturyzowali elektrochemiczny czujnik dokładnie mierzący azot w wydychanym powietrzu wykorzystując tlenek grafenu. Zredukowana ilość tlenku powstrzymuje korozję i jest bardzo dokładna w wykrywaniu biomarkerów.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe