SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Groźna interleukina 26 u przewlekle palących z chorobami płuc
 
Działy: Aktualności
Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Science sugeruje, że poziom interleukiny 26 jest podwyższony wśród palących przewlekle z chorobami płuc, a to ujawnia mechanizmy choroby leżące w zainteresowaniu opracowania bardziej efektywnych terapii dla tych chorych, których trudno jest leczyć.
Palący przewlekle charakteryzują się znacznie podwyższonym odsetkiem występowania POCHP, przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz infekcji bakteryjnych a te schorzenia słabo odpowiadają na obecnie dostępne terapie. Myśli się, że ta prawidłowość jest związana z nagromadzeniem pewnego typu białych komórek krwi – neutrofili w drogach oddechowych tych chorych.

Badacze szwedzcy zdecydowali się przebadać dlaczego palący przewlekle z chorobami płuc maja takie poziomy neutrofili. Odkryli obecność wysokich poziomów IL-26 w płucach u tych pacjentów. Interleukina 26 może być prozapalnym czynnikiem mobilizującym neutrofile. Wcześniej jej obecność została stwierdzona u chorych na choroby autoimmunologiczne takie jak choroba Crohna lub schorzenia reumatyczne.

Badacze wskazują, że z ich pracy można wysnuć wniosek, iż IL-26 może być zaangażowana w mobilizację neutrofili i odpowiedź na kolonizacje bakteryjne u palących przewlekle z lub bez POCHP. Badacze przyjrzeli się rozpuszczalnym w wodzie komponentom tytoniu na ludzkich komórkach płuc i odkryli, że narażenie powodowało, że komórki zaczynały produkować wyższe niż normalnie ilości IL-26. Odkryto również podwyższone ilości innych prozapalnych białek w komórkach narażonych na tytoń takich jak NF-kB, które wydawały się zwiększać odpowiedź na podwyższona koncentrację IL-26. Odbiegająca od prawidłowej regulacja NFkB została zaś powiązana z chorobami autoimmunologicznymi, infekcjami oraz nowotworami. Badacze odkryli również związek między częstszymi zaostrzeniami POCHP u palących przewlekle a podwyższonym poziomem IL-26.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe