Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jakie zagrożenia zakażenia COVID-19

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 23.05.2020
 
 
Ponieważ na świecie rośnie liczba zgonów z powodu koronawirusa, stworzyło to bezprecedensowe wyzwanie dla pracowników ochrony zdrowia, ekspertów oraz pracowników domów pogrzebowych. Czy należy balsamować zwłoki?
Ciała zmarłych zalegają ulice Ekwadoru, w Nowym Jorku szpitale nie mają miejsc w kostnicach, więc poproszono wolontariuszy o przechowywanie ich w specjalnych ciężarówkach. Tradycyjne praktyki pogrzebowe zostały na całym świcie przewrócone do góry nogami z powodu restrykcji rządowych wprowadzonych w celu zahamowania transmisji wirusa między żyjącymi. Miliony osób żyją w izolacji.

Nadal pozostaje wiele niewiadomych związanych z postępowaniem z ciałami zakażonymi SARS-CoV-2. Czy zwłoki również mogą przenosić zakażenie? Ostatnio pojawiła się na ten temat praca niemiecka, ale problem pozostał.

Amerykańskie Służby ds. Kontroli i zapobiegania Chorobom CDC oraz WHO wydały tymczasowe rekomendacje dotyczące interakcji z zainfekowanymi ciałami. Ich rady bazują na wiedzy powszechnej pochodzącej od innych chorób zakaźnych, nie tyle na specyfice koronawirusa. Dlatego wytyczne czasem się różnią od siebie. Na przykład CDC zaleca balsamowanie zwłok, podczas gdy WHO po prostu ostrożność. Zdaniem przedstawicieli Czerwonego Krzyża, największe ryzyko niosą żyjący, nie zmarli.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe