SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Komórki macierzyste płuc mają moc regeneracyjną?
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.03.2018
 
 
Badacze zidentyfikowali komórki macierzyste płuc, które są w stanie naprawić wymianę gazową, wynika z badania amerykańskiego. Badaczom udało się wyizolować te komórki z myszy oraz od ludzi oraz zademonstrować fakt, że są one kluczowe do naprawy tkanki płuc zniszczonej przez grypę lub inne choroby dróg oddechowych.
Rozwój płuc, czy układu oddechowego stanowi ewolucyjną adaptację do życia na lądzie. Płuca są kluczowym organem u wielu zwierząt. Ich kompleksowa struktura, która jest częściowo podyktowana ich integracją z układem sercowo-naczyniowym, sprawia, ze płuca są interesującym narządem choć trudnym z perspektywy medycyny regeneracyjnej.

Zdaniem badaczy jednym z najważniejszych miejsc w celu lepszego zrozumienia regeneracji płuc jest pęcherzyk płucny. Badanie analizowało komórki nabłonkowe, które wyściełają pęcherzyki płucne, które mogą przywracać normalne funkcje oddechowe po przebytym ciężkim uszkodzeniu spowodowanym na przykład grypą lub POCHP.
Badacze zidentyfikowali mechanizm w pęcherzykach, który regeneruje układ pęcherzyków i tym samym przywraca wymianę gazową.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe