Specjalizacje, Kategorie, Działy
Created by Zaozaa09 - Freepik.com

Komórki macierzyste – szansa na przełom w leczeniu idiopatycznego zwłóknienia płuc

Udostępnij:
Naukowcy z uniwersytetu w Północnej Karolinie opublikowali wyniki obiecujących badań, które mogą doprowadzić do leczenia poważnych schorzeń płuc komórkami macierzystymi. Na liście chorób są m.in. idiopatyczne zwłóknienie płuc (IPF), przewlekła obturbacyjna choroba płuc i mukowiscydoza.
Wyniki badania zostały opublikowane w Respiratory Research. Naukowcy udowodnili, że są w stanie pobrać komórki macierzyste z płuc używając względnie nieinwazyjnej biopsji przezoskrzelowej. Następnie namnożyli je do takiego stopnia, że można ich użyć w terapii.

W kolejnym badaniu opublikowanym w Stem Cells Translational Medicine, zespół badawczy wykazał, że tego samego typu komórek można użyć w leczeniu IPF u szczurów.

Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia prób klinicznych u pacjentów z idiopatycznym badaniem płuc, wniosek trafił już do FDA.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.