SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Konferencja Alergologiczna w Bydgoszczy w ramach której odbędzie się VII Międzynarodowe Sympozjum Alergii na Pokarmy
 
Działy: Aktualności
Prof. Zbigniew Bartuzi zaprasza do udziału w Konferencji Alergologicznej w Bydgoszczy, w ramach której odbędzie się już VII Międzynarodowe Sympozjum Alergii na Pokarmy - Alergia pokarmowa 2018. Konferencja ta odbędzie się w dniach 23-24 lutego 2018 r. w Bydgoskim Centrum Targowo–Wystawienniczym ul. Gdańska 187 w Bydgoszczy.
Organizatorem oraz kierownikiem naukowym Sympozjum jest Prof. Zbigniew Bartuzi – Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, a także Przewodniczący Sekcji Alergii na Pokarmy PTA oraz kierownik Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy.

Uczulenia na pokarmy stają się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny – od codziennej uciążliwości dla chorego i jego bliskich wymagającej permanentnej kontroli spożywanego jedzenia, po bezpośrednie zagrożenie życia w postaci anafilaksji. Liczba publikacji, stanowisk i wytycznych poświęconych tej tematyce rośnie z każdym rokiem. Już teraz zidentyfikowano setki produktów spożywczych, które uczulają. W USA z tego powodu cierpi co dwudziesty obywatel, a wśród dzieci aż jedno na trzynaście zmaga się z alergią na pokarmy. Według danych publikowanych przez europejskie i światowe Organizacje Alergologiczne, alergia na pokarm dotyka 25 mln Europejczyków, a na świecie około 500 mln osób. W Polsce powoli, ale konsekwentnie zbliżamy się do poziomu zachodnich danych epidemiologii alergii i nietolerancji pokarmowej.

Im jednak większe zainteresowanie alergią na pokarmy, tym więcej pytań. Jakie konkretnie produkty spożywcze i kiedy uczulają? Kiedy mamy do czynienia z alergią, a kiedy z nietolerancją, kiedy można je z pewnością wykluczyć? Jakie metody diagnostyczne są w pełni wiarygodne i czy nowe ostatnio preferowane formy prewencji alergii znajdują potwierdzenie w codziennej praktyce? Czy można odczulać osobę z nadwrażliwością na pokarm, a jeżeli tak to jak, kiedy i gdzie? Jak postępować z dzieckiem, a jak z dorosłym z alergią pokarmową?

W czasie Sympozjum poruszone zostaną najbardziej interesujące zagadnienia związane z alergiami na pokarmy – powszechność ich występowania, możliwość zaistnienia nawet najbardziej dramatycznych objawów alergii na pokarmy ze wstrząsem anafilaktycznym na czele, postępowanie diagnostyczne z najbardziej nowoczesnymi technikami molekularnymi, żywność genetycznie modyfikowaną w alergiach pokarmowych, postępowanie dietetyczne, alergia pokarmowa u najmłodszych, itp. To właśnie u dzieci alergia na pokarmy występuje szczególnie intensywnie, wzbudzając słuszne zaniepokojenie u rodziców, dlatego też szczególny nacisk w trakcie Sympozjum zostanie położony na kwestie prawidłowej diagnostyki i terapii alergii i nietolerancji pokarmowych w tej grupie wiekowej (np. na białko mleka krowiego). Program naukowy Sympozjum jest unikatowy, będą w nim obecne treści, które lekarze z całej Polski znajdą tylko w tym jednym miejscu – takie jak nietolerancje pokarmowe, alergia na pokarmy a astma, odczulanie w alergii na pokarmy, anafilaksja spowodowana pokarmami, czy też sesja ciekawych i trudnych przypadków w praktyce lekarza-alergologa. Ze względu na atrakcyjność programu naukowego oraz niezwykłą atmosferę, wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kadry medycznej – z powodu braku wolnych miejsc rejestracja na Sympozjum zakończyła się już 4 miesiące temu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe