SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kortykosteroidy zbyt często stosowane w ostrych schorzeniach dróg oddechowych?
Źródło: Medscape/RTR/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.03.2018
 
 
Wielu dorosłych chorujących na ostre schorzenia dróg oddechowych ARTI otrzymuje zastrzyki z kortykosteroidów lub receptę na nie, pomimo innych rekomendacji w wytycznych klinicznych.
Badacze amerykańscy wykorzystali dane z placówek podstawowej opieki zdrowotnej w 2014 roku oraz National Ambulatory Medical Care Survey z lat 2012 i 2013 w celu analizy częstości stosowania kortykosteroidów w leczeniu ARTI oraz czynników towarzyszących tej praktyce.

Jak wskazywały dane ogólnokrajowe prawie 11 procent dorosłych w leczeniu ambulatoryjnym otrzymywało receptę na sterydy z częstością występowania zjawiska od 13,6 procent na południu oraz 8,3 proc. na środkowych zachodzie. Czynnikami związanymi z tym zjawiskiem były POCHP w wywiadzie medycznym, astma, zapalenie oskrzeli.

W samej Luizjanie 23 procent dorosłych w opiece podstawowej z powodu ARTI otrzymywało zastrzyki ze sterydów ze znacząco wyższym odsetkiem w przypadku POCHP, czy diagnozą zapalenia ucha, nieżytu nosa, infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli.

Zdaniem ekspertów nadmierne leczenie schorzeń oraz nadmierne przepisywanie leków stanowią poważny problem na całym świecie. Dlatego ograniczenia w przepisywaniu sterydów i antybiotyków są częścią próby kontroli tych zjawisk i poprawy sytuacji.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe