SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
LABA lub LAMA zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe w POCHP w pierwszych 30 dniach stosowania
 
Działy: Aktualności
Rozpoczęcie stosowania długodziałających wziewnych leków rozszerzających oskrzela jest związane z wczesnym podwyższeniem ryzyka sercowo-naczyniowego CVD, wynika z nowego badania.
W dużym badaniu obserwacyjnym, ryzyko CVD u osób z POCHP zwiększało się około 1,5-krotnie podczas pierwszych 30 dni po rozpoczęciu terapii LABA lub LAMA w porównaniu z dłuższym stosowaniem tych leków. Badanie zostało opublikowane w JAMA Internal Medicine. Badanie sugeruje, że lekarze powinni zachowywać czujność na wszelkie objawy sercowo-naczyniowe w pierwszych 30 dniach terapii LABA lub LAMA. Potem ryzyko słabnie.

Badanie tajwańskie obejmowało pacjentów z narodowej bazy w wieku około 40 lat lub starszych leczonych ambulatoryjnie lub co najmniej raz w szpitalu z powodu POCHP między styczniem 2008 a czerwcem 2011. Pacjentom co najmniej raz przepisano leki na POCHP podczas każdej wizyty. Pacjenci byli obserwowani do czasu, kiedy zostali wycofani z bazy z powodu pierwszego incydentu sercowo-naczyniowego.

.Zdaniem autorów ryzyko sercowo-naczyniowe jest najwyższe około 30 dnia terapii a potem zaczyna słabnąć, aby osiągnąć poziom poniżej bazy od 71 do 240 dnia terapii.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe