Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Lekarze z UCK w Gdańsku przeprowadzili dwa jednoczasowe przeszczepienia płuc i serca

Udostępnij:
W ostatnim czasie lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wykonali dwa jednoczasowe przeszczepienia płuc i serca. Ostatnia taka operacja zakończona sukcesem odbyła się w Polsce ponad dwadzieścia lat temu – poinformowano 26 czerwca na konferencji prasowej.
Pierwszy z zabiegów, u 54-letniego mężczyzny, przeprowadzono w grudniu 2022 r., natomiast drugi, u 37-letniej kobiety, został przeprowadzony w czerwcu br.

– Pierwszy pacjent cierpiał na chorobę, którą najczęściej się spotyka w pulmonologii. Był on skierowany do przeszczepienia płuc z powodu ciężkiej dysfunkcji tego narządu. W trakcie kwalifikacji zorientowaliśmy się, że zajęty tym procesem jest również mięsień sercowy (…). Trudność w tym przypadku wynikała też z tego, że w ramach ciężkiej niewydolności obu tych narządów niestety dochodziło do uszkodzenia funkcji wątroby i nerek – powiedział dr hab. n. med. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii oraz koordynator programu przeszczepień płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Druga pacjentka cierpiała na rzadką chorobę, jaką jest idiopatyczne tętnicze nadciśnienie płucne. W Polsce obecnie jest zarejestrowanych ponad tysiąc osób z tą chorobą. Dotyka ona zwłaszcza młode kobiety. – W przypadku naszej pacjentki – pomimo włączenia maksymalnej dostępnej terapii, jaka tylko jest możliwa – doszło do skrajnej niewydolności i uszkodzenia serca. Takiego uszkodzenia, że byliśmy przekonani o tym, że gdybyśmy przeszczepili tylko płuca, to serce miałoby ogromny problem, żeby sobie z tym poradzić – dodał.

Dr Wojarski podkreślił, że prof. Zbigniew Religa już w latach osiemdziesiątych próbował wykonywać tego typu zabiegi.

– Dzisiaj z pozycji eksperckiej wiem, że te zabiegi od strony chirurgicznej były wykonywane w pełni prawidłowo, natomiast brakowało wiedzy dotyczącej zagadnienia prowadzenia przeszczepienia płuc. I te zabiegi niestety kończyły się niepowodzeniem. Później tę schedę po profesorze Relidze przejął prof. Marian Zembala, który również próbował kilkukrotnie wykonywać tego typu zabiegi i tylko jeden z nich się udał. Następnie przyszło pewne zniechęcenie, bo to się nie udawało i powstała luka. Nie było ludzi do tego przygotowanych – stwerdził.

Dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski zaznaczył, że jest bardzo dumny z pracy multidyscyplinarnego zespołu biorącego udział w zabiegach.

– Ostatni taki przeszczep odbył się ponad dwadzieścia lat temu, więc kryje się za tym niesamowita historia, bo nie dość, że czekaliśmy na to tyle lat, to mogliśmy dwa takie zabiegi przeprowadzić w bardzo krótkim czasie. To pokazuje też możliwości, jakie dają kooperacja i współpraca – podkreślił.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.