Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mikrobiom jamy nosowej pełni istotną rolę w reakcji organizmu na infekcję wirusową układu oddechowego
Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.09.2018
 
 
Wyniki badań przeprowadzonych przez DuPont Nutrition & Health, Uniwersytet Stanu Wirginia
i 4Pharma Ltd wskazują, że mikrobiom jamy nosowej może mieć wpływ na miano wirusa, wrodzoną reakcję obronną organizmu oraz objawy przy zainfekowaniu rinowirusem.
Zespoły badawcze DuPont Microbiome Venture i Global Health & Nutrition wspólnie z Uniwersytetem Stanu Wirginia oraz 4Pharma Ltd przeprowadziły badanie dotyczące odpowiedzi organizmu na zakażenie rinowirusem. Celem było zrozumienie roli mikrobiomu jamy nosowej i jego związku z odpowiedzią organizmu na stan zapalny, mianem wirusa oraz wagą symptomów. Podczas badania mikrobiom jamy nosowej był opisywany u zdrowego dorosłego uczestnika testów przed zakażeniem wirusem wywołującym przeziębienie. Zespołowi badawczemu na podstawie pobranych próbek udało się określić bazowy skład mikrobiomu jamy nosowej. Wyróżniono sześć typów, nazwanych zgodnie z dominującym w każdym z nich szczepem bakterii: Staphylococcus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella, Haemophilus, Pseudomonadaceae/Mieszany i Mieszany. Dzięki temu, każda badana osoba przed badaniem została sklasyfikowana ze względu na typ mikrobiomu jamy nosowej.

Najczęściej występującymi typami mikrobiomu jamy nosowej były: Staphyloccocus, Corynebacterium/Alloiococcus, Moraxella i Pseudomonadaceae/Mieszany. Powyższe typy zostały wykorzystane do porównania różnić w przebiegu infekcji oraz natężenia objawów przeziębienia. Badacze zbierali wymaz z nosa w trakcie przebiegu infekcji i analizowali markery stanu zapalnego oraz miano wirusa. W każdym typie mikrobiomu jamy nosowej wystąpiła inna reakcja na stan zapalny oraz inne miano wirusa. U osób z typami Staphyloccocus i Corynebacterium/Alloiococcus zaobserwowano słabsze reakcje zapalne, natomiast u osób z typem Pseudomonadaceae/Mieszany niższe niż u innych miano wirusa.

Wyniki te sugerują, że mikrobiom jamy nosowej wpływa na reakcję organizmu na zakażenie rinowirusem. Co ważne, zmiany w reakcji można było zaobserwować także w objawach przeziębienia. Wyniki badania wskazują na to, że mikrobiom jamy nosowej ma wpływ na rodzaj reakcji obronnej, miano wirusa oraz objawy przeziębienia u zdrowych pod innymi względami dorosłych.

Aby w pełni określić możliwości, jakie zmiany w mikrobiomie jamy nosowej mogą stworzyć w leczeniu przeziębienia, konieczne są dalsze badania. Jednak, zgodnie z przedstawionymi wynikami, modyfikacja mikrobiomu jamy nosowej może dać pozytywne efekty w leczeniu wywołanych przez rinowirusy chorób, a także innych infekcji wirusowych. Zespół DuPont Microbiome Venture będzie kontynuował prace wraz z partnerami zewnętrznymi, aby pogłębić wiedzę na temat ważnych mikrobiomów w organizmie człowieka, a także zapewnić praktyczne, bazujące na wynikach badań rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na zdrowie mieszkańców globu.

Rinowirusy są główną przyczyną przeziębienia oraz związanych z nim objawów. Co roku dochodzi do miliardów infekcji spowodowanych, co niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Z dostępnej literatury naukowej można dowiedzieć się, że zmiany w mikrobiomie jamy nosowej w trakcie infekcji, a także powiązania pomiędzy profilem drobnoustrojowym i właściwościami klinicznymi, można wykryć poprzez scharakteryzowanie mikrobiomu jamy nosowo-gardłowej.

Wyniki badania zostały opublikowane w serwisie Scientific Reports www.nature.com/articles/s41598-018-29793-w. Więcej na temat DuPont Microbiome Venture można znaleźć pod adresem.

***

O 4Pharma Ltd
4Pharma prowadzi badania dla firm z branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, żywieniowej, a także dla producentów sprzętu medycznego i akademickich grup badawczych. Skupia się na biostatystyce, zarządzaniu danymi, przechowywaniu danych i publikacjach medycznych. Oferuje niecodzienne połączenie doświadczenia w branży, elastyczności w świadczeniu usług oraz wiedzy naukowej bazującej na danych. Więcej informacji na nasz temat można znaleźć pod adresem: http://www.4pharma.com/

O Programie Zdrowotnym Uniwersytetu Stanu Wirginia (UVA)
Program Zdrowotny Uniwersytetu Stanu Wirginia obejmuje szpital dysponujący 612 łóżkami, Akademię Medyczną UVA, centrum urazowe I stopnia, centra leczenia raka i chorób serca, które cieszą się ogólnokrajowym uznaniem, a także kliniki specjalistyczne zlokalizowane w centralnej części stanu Wirginia. UVA otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia przyznawane przez U.S. News & World Report. Trafił również do zestawień Best Doctors in America i America's Top Doctors. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.uvahealth.com.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe