Specjalizacje, Kategorie, Działy
Politechnika Opolska

Nagroda dla polskiego naukowca za wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w leczeniu POChP

Udostępnij:
Międzynarodowe Towarzystwo Wirtualnej Rehabilitacji z siedzibą w Kanadzie przyznało nagrodę dr. Sebastianowi Rutkowskiemu z Politechniki Opolskiej za projekt na temat wykorzystania rzeczywistości wirtualnej w rehabilitacji pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i pacjentów, którzy przeszli COVID-19.
Dr Sebastian Rutkowski jest pracownikiem Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej. Od siedmiu lat zajmuje się wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej w rehabilitacji pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i pacjentów, którzy przeszli COVID-19.

– Gdy rozpoczynałem pracę nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, mój pomysł w świecie naukowym był traktowany z przymrużeniem oka. Panowało w zasadzie powszechne przekonanie, że wirtualna rzeczywistość to gry, a nie nauka. W dobie pandemii okazało się jednak, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, mój pomysł zyskał uznanie. Moje działania skupiają się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w zakresie chorób wewnętrznych, gdzie przewlekły proces chorobowy powoduje zaburzenia ogólnoukładowe, ale również w obrębie psychiki, jak zaburzenia lękowe czy symptomy depresji. Wykorzystanie środowiska wirtualnego, przeniesienie pacjenta z łóżka szpitalnego w nowe otoczenie, np. do lasu czy na plażę, powoduje jego zmotywowanie do procesu rehabilitacji, co już zostało potwierdzone w moich badaniach – wyjaśnił dr Rutkowski.

Osiągnięcia polskiego naukowca zauważyła kapituła konkursowa Międzynarodowego Towarzystwa Wirtualnej Rehabilitacji, przyznając mu nagrodę za dotychczasowe osiągnięcia naukowe i publikacje w cenionych czasopismach naukowych: „Frontiers in Public Health” i „European Respiratory Journal”.

Nagroda MTWR to kolejne wyróżnienie naukowca z opolskiej politechniki. Wcześniej marszałek województwa opolskiego wyróżnił go tytułem Professor Opoliensis za działania na rzecz rozwoju potencjału naukowo-badawczego regionu. Dr Rutkowski został także laureatem prestiżowego stypendium ministra edukacji i nauki dla młodych naukowców. Jest również w gronie dziesięciu najczęściej cytowanych naukowców opolskiej uczelni w 2022 roku na całym świecie.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.