Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niedobór witaminy D powoduje choroby śródmiąższowe płuc?

Źródło: News-Medical.Net/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 16.07.2018
 
 
Niższe stężenie witaminy D wiąże się z podwyższonym ryzykiem wczesnych sygnałów chorób śródmiąższowych płuc ILD, wynika z przeglądu 6 tys. dorosłych w okresie 10 lat Johns Hopkins Hospital.
Choroby śródmiąższowe to relatywnie rzadka grupa schorzeń charakteryzujących się bliznowaceniem płuc oraz zapaleniem, co może prowadzić do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia płuc. Po diagnozie większość chorych nie przeżywa więcej niż 5 lat. W serii badań naukowcy starali się pozyskać informacje na temat potencjalnego leczenia czynników związanych z wczesnymi sygnałami wykazywanymi w CT na długo przed wystąpieniem objawów.

Wyniki sugerują, że niskie stężenie witaminy D może stanowić jeden z czynników zaangażowany w rozwój śródmiąższowych chorób płuc. Choć badacze ostrzegają, że ich wyniki nie dostarczają dowodów na temat przyczyny i efektów, uzyskane dane wspierają potrzebę przyszłych prób w celu zbadania, czy leczenie niedoborów witaminy D takie jak jej suplementowanie lub ekspozycja na słońce mogłyby potencjalnie zapobiegać lub spowalniać postęp schorzenia w grupie ryzyka.

Jak wskazuje prof. John Hopkins Hospital Erin Michos, wiadomo było, że hormon aktywujący witaminę D ma właściwości przeciwzapalne i pomaga regulować układ immunologiczny, który działa na opak w ILD. Były również dowody na to, że witamina D odgrywa rolę w takich schorzeniach jak astma i POCHP. Obecnie zaś znaleziono związek z bliznowaceniem.

Michos w poszukiwaniu tego związku wykorzystała dane z wieloetnicznego badania miażdżycy naczyń krwionośnych, które w latach 2000-2002 pozyskało 6814 uczestników w wieku średnio 62 lat, z czego 53 procent stanowiły kobiety. Od każdego uczestnika została pobrana próbka krwi oraz dokonano pomiaru stężenia witaminy D. Poziomy poniżej 20 nanogram na mililiter ( około 30 procent uczestników) wiązały się z niedoborem. Poziomy 20-30 nanogram uznane zostały za średnie.

Wszyscy uczestnicy przeszli badanie CT serca, które umożliwiało również częściowy ogląd płuc. Po 10 latach 2668 uczestników przeszło pełne badanie CT płuc ocenione przez radiologa pod katem tkanki bliznowatej lub innych nieprawidłowości. Płuca osób z niedoborem witaminy D charakteryzowały się nieprawidłowościami nawet po dostosowaniu do wieku i czynników ryzyka związanych ze stylem życia. Zdaniem badaczy prawdopodobieństwo nieprawidłowości płuc sugerujące wczesne sygnały chorób śródmiąższowych u osób z niedoborem witaminy D oraz stężeniem średnim było 50-60 proc. większe niż u tych z optymalnym stężeniem witaminy D.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe