Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nintedanib nadzieją we włóknieniu płuc?

Udostępnij:
Nintedanib może powstrzymać włóknienie poprzez korygowanie nieprawidłowości w strukturze naczyń płucnych –wynika z badania niemieckiego na myszach. Badanie sugeruje, że na postęp choroby mają wpływ mechanizmy naczyniowe.
Badacze analizowali małe naczynia absorbujące tlen z płuc. Zauważyli, że przy włóknieniu naczynia mają nieregularny wygląd, który przypomina ten widziany w przypadku guzów. Lek normalizował te nieprawidłowości.

W celu zrozumienia w jaki sposób formowanie naczyń koreluje z progresją włóknienia, naukowcy zdecydowali się na narażenie myszy na powodującą włóknienie substancję chemiczną. Kiedy włóknienie zaczęło się rozwijać – podali nintedanib. Przez barwienie tkanki specjalnym barwikiem lub gipsując sieć naczyń, zauważyli, że naczynia są gęstsze w miejscach włóknienia, mają też nieregularną średnicę i wiele martwych zakończeń.

Lek tymczasem normalizował strukturę naczyń. A dodatkowo prowadził do 63 proc. redukcji wzrostu komórek odpowiedzialnych za włóknienie, redukował zapalenie oraz gęstość tkanki.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.