Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowa formulacja szczepionki przeciw gruźlicy lepiej ochroni przed tą chorobą?
Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.03.2019
 
 
Naukowcy od lat próbują odnaleźć sposób, który zapewniałby ochronę przed gruźlicą. Profesor Texas Biomedical Research Institute Jordi Torrelles stwierdza, że nowa formulacja szczepionki testowana na razie na myszach może to umożliwić.
Wyniki pracy zostały opublikowane na łamach czasopisma Mucosal Immunology. Jak informują naukowcy, nowa formulacja szczepionki chroni przed gruźlicą lepiej niż dotychczasowa i nie powoduje żadnych uszkodzeń w tkance płuc. Nadal badane jest jej bezpieczeństwo oraz efektywność i jeśli zostaną udowodnione nowa szczepionka będzie mogła być podawana bezpośrednio do płuc w formie sprayu poprzez specjalnie zaprojektowane urządzenie podobne do inhalatorów stosowanych w astmie. Obecnie dostępna szczepionka podawana jest w formie zastrzyku w ramię.

Jak działa nowa szczepionka? Wnikające do płuc prątki mają styczność ze sluzówką, która wytwarza enzymy zmieniające antygeny mikrobów. Te ostatnie są z kolei częścią molekuł, z którymi łączą się przeciwciała wytwarzane przez organizm ludzki. Nowa formulacja szczepionki stwarza przestrzeń do odpowiedzi immunologicznej, która omija zmiany w antygenach bakterii. Komórki układu odpornościowego T lepiej mogą zapamiętać tę odpowiedź, rozpoznać bakterię i ją zniszczyć.

Gruźlica nadal stanowi wiodącą przyczynę zgonów według Światowej Organizacji Zdrowia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe