Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowy generyk zatwierdzony przez FDA w leczeniu POChP

Źródło: opr. Marek Meissner, FDA
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 28.04.2022
 
 
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) zatwierdziła generyczną formę leku arformoterol tartrate do terapii zwężenia oskrzeli występującego w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Lek przeznaczony jest do terapii długotrwałej.
Skurcz oskrzeli jest powszechny w POChP i przyczynia się do takich objawów, jak świszczący oddech i duszność. Arformoterol tartrate to lek rozszerzający oskrzela – substancja, która powoduje rozluźnienie i rozszerzenie dróg oddechowych, zmniejszając w ten sposób skurcz oskrzeli.

Zatwierdzenie przez FDA arformoterolu tartrate do leczenia POChP opierało się na wynikach dwóch badań klinicznych, w których łącznie wzięło udział 1456 osób z POChP – 860 mężczyzn i 596 kobiet, w wieku od 34 do 89 lat. Wyniki wykazały, że uczestnicy, którym podawano lek w obecnie zatwierdzonej dawce 15 mikrogramów (mcg) dwa razy na dobę, doświadczyli znacznej poprawy czynności płuc, co było widoczne po 11-proc. średnim wzroście natężonej objętości wydechowej po 12 tygodniach leczenia.

Najczęstsze działania niepożądane związane z tym terapeutykiem to ból, biegunka, zapalenie zatok, skurcze nóg, duszność, wysypka, choroby grypopodobne, obrzęk i przekrwienie klatki piersiowej.

Opracowanie: Marek Meissner

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.