SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowy kierunek terapeutyczny w leczeniu ostrego zespołu niewydolności oddechowej?
Źródło: www.thelancet.com/www.ncbi.nlm.nih.gov/www.clinicaltrials.gov/DM
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.12.2018
 
 
Podawanie mezenchymalnych komórek macierzystych MSC w zespole ostrej niewydolności oddechowej nie wiązało się ze zwiększoną liczbą ciężkich powikłań hemodynamicznych, czy oddechowych - wynika z badania opublikowanego na łamach The Lancet.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej (acute respiratory distress syndrome, ARDS) to bardzo poważny stan zagrażający życiu. Bywa on konsekwencją m.in. urazów, inhalacji toksycznych substancji, zapalenia płuc, sepsy czy nawet ostrego zapalenia trzustki. Oprócz leczenia choroby podstawowej i postępowania objawowego prowadzone są badania nad leczeniem mającym na celu przyspieszenie regeneracji uszkodzonych obszarów płuc i tym samym przywróceniem ich prawidłowej funkcji. W badaniach przedklinicznych wykazano, że przydatne mogą okazać się multipotencjalne komórki, tzw. MSC (mesenchymal stromal cells) otrzymywane ze szpiku kostnego.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kaliforni przedstawili na łamach The Lancet wyniki randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą, w którym oceniono bezpieczeństwo dożylnego podawania wyizolowanych MSC w leczeniu ARDS. Do badania zakwalifikowano 60 pacjentów wentylowanych mechanicznie z umiarkowaną do ciężkiej postacią choroby; w stosunku 2:1 przydzielono ich do grupy badawczej i kontrolnej.

Badacze dowiedli, że podawanie MSC nie wiązało się ze zwiększoną liczbą ciężkich powikłań hemodynamicznych czy oddechowych. W trakcie eksperymentu jeden z pacjentów zmarł w ciągu 24 godzin od infuzji, lecz analizy nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego z leczeniem. W obu grupach śmiertelność w ciągu 28 dni nie różniła się istotnie między grupami.

Zastosowanie MSC jest obiecującym kierunkiem terapeutycznym. Obecnie trwa kilka badań z na ten temat, m.in. naukowcy z Sun Yat-sen University badają wykorzystanie MSC otrzymanych z krwi pępowinowej w leczeniu ARDS (wyniki powinniśmy poznać w okolicach grudnia 2020 roku); podobne badanie na znacznie większej grupie pacjentów jest prowadzone w Wielkiej Brytanii (ostateczne wyniki pojawią się w październiku 2022 roku).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe