Specjalizacje, Kategorie, Działy

Orzeszki ziemne a alergia: rekomendacje swoje a rodzice swoje

Udostępnij:
W styczniu 2017 roku opublikowano wytyczne ponaglające rodziców do wczesnego wprowadzania pożywienia zawierającego orzeszki ziemne w celu redukcji ryzyka alergii. Nowe badania wykazuje, że wśród osób świadomych tego, że rekomendacje zostały wydane, nadal są ci wahający się odnośnie wprowadzenia ich w życie. Również nie każdy rodzic słyszał o wytycznych.
Badanie objęło 1000 kobiet w ciąży oraz 1000 świeżo upieczonych mam. Respondentki były pytane, czy zgodzą się na próbę wczesnego wprowadzenia do diety swoich dzieci orzeszków ziemnych w celu zapobiegania alergiom oraz o to, czy znają rekomendacje w tym zakresie. Ponad połowa – 53 procent ankietowanych wskazało, że podążanie za wytycznymi ma wartość limitowaną lub żadną. Około 61 procent ankietowanych nie miało żadnej lub miało minimalną wiedzę o tym w jaki sposób ich dzieci mogą zachorować na alergię pokarmową a jedynie 31 procent miało wolę wprowadzenia orzeszków ziemnych do diety w czasie około 6 miesięcy życia dziecka.

Tymczasem wytyczne wspierane przez ACCAI identyfikują dzieci z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na alergię na orzeszki ziemne jako te z ciężką egzemą i/lub alergią na jajka. Rekomendują wprowadzenie orzeszków do diety w 4-6 miesiącu życia dziecka, które już przyjmują pokarmy stałe po stwierdzeniu, iż jest to bezpieczne. Jeżeli niemowlę jest zakwalifikowane do grupy wysokiego ryzyka, pokarm zawierający orzeszki ziemne powinien zostać wprowadzony w gabinecie specjalisty po przetestowaniu do na skórze lub nie powinien zostać wprowadzony wcale jeżeli dziecko jest zbyt duże na test skórny, który może sugerować, że dziecko już choruje na alergię na orzeszki ziemne.

Tymczasem zaledwie 49 procent ankietowanych pozwoliłoby na przeprowadzenie testu skórnego a 44 procent na podanie dziecku pokarmu zawierającego orzeszki ziemne do ust przed ukończeniem roku życia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.