Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Po raz pierwszy od 10 lat zanotowano wzrost liczby zgonów na gruźlicę

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 20.10.2021
 
 
Liczba osób, które zmarły na gruźlicę, wzrosła na świecie po raz pierwszy od 10 lat – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Stało się tak głównie dlatego, że mniej osób zbadano i skierowano na leczenie, ponieważ znaczna część środków została przeznaczona na walkę z pandemią COVID-19.
W swoim wstępnym raporcie WHO podała, że w 2020 roku na gruźlicę zmarło 1,5 mln osób, co stanowi wzrost w stosunku do 1,4 mln śmiertelnych ofiar tej choroby w 2019 roku. W ubiegłym roku zdiagnozowano gruźlicę u znacznie mniejszej liczby osób – u 5,8 mln wobec 7,1 mln przypadków rok wcześniej.

WHO szacuje również, że około 4 mln osób cierpi na gruźlicę, ale nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Gruźlica jest uleczalna, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie stwierdzona. Kraje o największej liczbie przypadków gruźlicy to Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Nigeria, Bangladesz i RPA.

– Nie możemy zaakceptować, że rok w rok 1,5 mln osób umiera na gruźlicę, ponieważ nie ma dostępu do diagnostyki i leków, które mogą uratować im życie – oświadczył dr Stijn Deborggraeve, doradca ds. chorób zakaźnych organizacji Lekarze Bez Granic.

Deborggraeve uważa, że w wielu krajach z dużą liczbą chorych na gruźlicę dostęp do testów jest ograniczony, a produkująca je amerykańska firma Cepheid zawyża ich ceny dla uboższych krajów. Ekspert zarzucił firmie, że otrzymała ponad 250 milionów dolarów w ramach inwestycji publicznych na rozwój technologii testowania gruźlicy i nie udostępniła jej najbardziej potrzebującym.

Cepheid twierdzi, że przekazała swoje testy krajom biedniejszym z niską marżą i jest aktywnym uczestnikiem globalnej walki z gruźlicą.

WHO zwraca uwagę na fakt, że inwestycje na rzecz walki z gruźlicą zmniejszyły się na świecie, i stwierdziła, że globalne wysiłki zmierzające do osiągnięcia celów w zakresie zmniejszenia liczby osób dotkniętych tą chorobą wydają się coraz bardziej poza zasięgiem.

Gruźlica zabija każdego roku więcej chorych niż AIDS i malaria.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.