Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Powiązanie między zapaleniem a uszkodzeniem płuc chorych na POCHP odkryte?
Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.02.2019
 
 
Naukowcy Uniwersytetu Alabama w Birmingham odkryli nowy, nieopisany dotąd patogen, który stanowi powiązanie między przewlekłym zapaleniem a uszkodzeniami tkanki płuc chorych na POCHP.
Ten patogen to egzozom powstały z aktywowanych neutrofili lub inaczej PMN. Powodował on uszkodzenia od POCHP wtedy, gdy cząsteczki subkomórkowe gromadzone z oczyszczonych PMN zostały umieszczone w płucach zdrowych myszy. Co ważne naukowcy również gromadzili egzozomy z płynu opłucnowego chorych na POCHP oraz noworodków ze stwierdzoną dysplazją oskrzelowo-płucną. Wtedy, kiedy te pochodne od człowieka egzozomy zostały umieszczone w płucach zdrowych myszy powodowały również ich uszkodzenia.

Zdaniem naukowców to odkrycie sugeruje, że oto powstał pierwszy dowód na zdolność nieinfekcyjnej przyczyny subkomórkowej do przeformowania fenotypu chorobowego w sytuacji, kiedy przyczyna ta zostaje przeniesiona od człowieka do myszy. Jak wskazują badacze w publikacji w Cell, aktywacja egzozomów PMN może również wpływać na uszkodzenia płuc w innych schorzeniach. Chodzi o takie, które charakteryzują się przewlekłym, pochodzącym od PMN zapaleniem, jak na przykład mukowiscydoza.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe