Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Eugeniusz Kucharz o wizji zdrowia w obszarze chorób płuc ►

Autor: Iwona Konarska |Data: 06.10.2021
 
 
V Kongres Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – jednym z tematów będzie śródmiąższowa choroba płuc.
Zaproszeni paneliści to: prof. Eugeniusz Kucharz – Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii, dr Sebastian Majewski – Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego w Łodzi, dr Katarzyna Romanowska – Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Violetta Zajk – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

Jaki jest cel debaty? Co prof. Kucharz chciałby osiągnąć w jej trakcie?

Prof. Eugeniusz Kucharz wylicza: – Ta dyskusja jest o tym, co moglibyśmy wprowadzić, czyli o współdziałaniu. W wielu ośrodkach jest ono bardzo dobre, ale chodzi o to, żeby stworzyć pewne formy organizacyjne. Niewątpliwie istotny jest głos chorych, bo nie leczymy narządu – leczymy chorego. To, co widzimy z punktu widzenia patofizjologii choroby, nie musi być tożsame z potrzebami chorych.

Na pewno chcemy, aby nasze głosy usłyszeli decydenci, a więc ci, którzy decydują o formach organizacyjnych. Nie tylko o finansowaniu, ale także o stworzeniu pewnych mechanizmów. Ważne jest, żeby chory, który trafia do lekarza, mógł być skierowany do specjalistów – do pulmonologa, do reumatologa, który kieruje całością. Niekiedy potrzebne są dobre laboratorium, pracownia badań obrazowych i czynnościowych, również rehabilitacja chorych oraz edukacja i opieka psychologiczna. Dopiero wspólnie możemy wypracować propozycje usprawnienia, żeby naszymi pacjentami opiekować się jak najlepiej, tym bardziej że mamy narzędzia, aby to realizować.

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi prof. Eugeniusza Kucharza, który przybliża specyfikę śródmiąższowej choroby płuc.V Kongres Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny i XV Hospital & Healthcare Management, największe wydarzenie systemowe, rozpoczyna się już za kilka dni. 13 i 14 października zapraszamy do uczestnictwa w panelach specjalistycznych.

Więcej o Wizji Zdrowia – a także konferencji XV Hospital & Healthcare Management – na stronie internetowej: https://www.termedia.pl/Konferencja-V-KONGRES-WIZJA-ZDROWIA.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.