SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Piotr Kuna: Kiedy można wyleczyć POCHP? - komentarz
 
Działy: Aktualności
Tagi: Piotr Kuna, POChP
Chodzi o pierwszy stopień, kiedy już rozwija nieodwracalna obturacja oskrzeli, ale wartość FEV 1 jest jeszcze w granicach 80 procent wartości należnej, czyli taka jak u wielu osób bez POCHP.
Czy POCHP można wyleczyć? Można. Chodzi o pierwszy stopień, kiedy już rozwija nieodwracalna obturacja oskrzeli, ale wartość FEV 1 jest jeszcze w granicach 80 procent wartości należnej, czyli taka jak u wielu osób bez POCHP. Zastosowanie leczenia i profilaktyka na tym etapie wstrzymują postęp choroby. Szczególnie jeżeli pacjent zacznie pływać, ćwiczyć, będzie unikał dymu tytoniowego, zanieczyszczeń powietrza to płuca mając niesamowitą zdolność regeneracji za sprawą komórek macierzystych rzeczywiście powrócą do dawnej formy. Oczywiście rzadko widzimy takich chorych, ale naprawdę można ich doprowadzić do prawidłowego stanu zdrowia pod warunkiem zastosowania leczenia łącznie z rehabilitacją i fizjoterapią. Nie można wyleczyć POCHP w przypadku choroby ciężkiej. Tu można poprawić jedynie komfort życia. Oczywiście leczenie POCHP jest zawsze takie samo bez względu na czynniki narażenia, ale przebieg choroby różni się w zależności od czynnika narażenia. Wiodącymi lekami są długodziające leki antycholinergiczne, oraz długodziałające beta-2 mimetyki, ale w razie zaostrzeń, jednego wymagającego hospitalizacji lub dwóch tego nie wymagających należy dołączyć steroidy wziewne. Oznacza to konieczność zastosowania terapii trójlekowej najlepiej z jednego inhalatora, która jest najskuteczniejsza w tej grupie chorych. Terapia jednak nie jest refundowana, ale jest dostępne i refundowane leczenie z zastosowaniem dwóch inhalatorów zawierających 3 konieczne leki.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe