Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Prof. Rafał Krenke o nowościach w diagnostyce i leczeniu odmy opłucnowej

Autor: Monika Stelmach |Data: 25.03.2021
 
 
W Polsce niewiele ośrodków pulmonologicznych jest przygotowanych do leczenia odmy opłucnowej. Prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM podkreśla potrzebę szkolenia specjalistów i omawia najnowsze doniesienia naukowe i wytyczne dotyczące terapii tej choroby.
Najczęstsze choroby opłucnowe w praktyce lekarzy pulmonologów to: samoistna odma opłucna, płyn w opłucnej (głownie wysiękowe zapalenie opłucnej) oraz złośliwy międzybłoniak opłucnej. W swoim wykładzie prof. Rafał Krenke skupia się na diagnostyce i leczeniu samoistnej odmy opłucnej - pierwotnej oraz wtórnej. Ekspert analizuje doniesienia naukowe z ostatnich lat.

– W terapii tej choroby jednym z ważniejszych elementów jest zapobieganie nawrotom. Według badań odsetek nawrotów samoistnej odmy opłucnej sięga około 30 proc. Prace z ostatnich lat dostarczają nam odpowiedzi m.in. na pytanie, jaka jest rola leczenia zachowawczego i czy jest przewaga aspiracji małoinwazyjnej powietrza z jamy opłucnej za pomocą bardzo cienkiego cewnika nad drenażem jamy opłucnej – wyszczególnia prof. Rafał Krenke.Wykład „Nowości w diagnostyce i leczeniu opłucnej" został zaprezentowany podczas konferencji „Gorące tematy w pneumonologii" Wydawnictwa Termedia (kier. nauk. prof. Jan Kuś).

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe