Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profesor Czauderna: Powinniśmy podnieść składkę zdrowotną

Udostępnij:
Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, proponuje podniesienie składki zdrowotnej w ramach "kontraktu społecznego".
Piotr Czauderna w rozmowie z "Dziennikiem.pl" prezentuje pogląd, że idea budżetowej służby zdrowia się nie sprawdzi. - Propozycja ministra Radziwiłła polega na tym, że rezygnuje się całkowicie ze zdefiniowanej składki zdrowotnej oraz określa się stały odsetek, który zostaje wydzielony na zdrowie z budżetu. To oznacza, że jego wysokość podlega negocjacjom, a praktyka jest taka, że minister zdrowia zawsze będzie słabszy od ministra finansów i polegnie w starciu z potrzebami innych resortów. Również kolejne rządy mogą tę stawkę zmienić. To niebezpieczny system, bo uzależniony od decyzji politycznych - przyznaje prof. Czauderna. Tłumaczy, że jest zwolennikiem systemu mieszanego, gdzie główna część systemu jest finansowana za pośrednictwem składki zdrowotnej.

W opinii profesora składkę należy podnieść. - Zaznaczam przy tym bardzo mocno, że to jest mój autorski pomysł, a nie stanowisko Kancelarii Prezydenta, Narodowej Rady Rozwoju czy tym bardziej samego pana prezydenta - mówi prof. Czauderna.

- Obecnie składka zdrowotna wynosi w Polsce 9 proc. Przeciętna składka zdrowotna w krajach zachodnich - ok. 12 proc. Podniesienie składki np. o 1,2 pkt proc. przy średnim wynagrodzeniu, w skali roku, dałoby 10 mld zł dla systemu, czyli ponad 10 pkt proc. wzrostu w stosunku do obecnego budżetu NFZ - informuje "Dziennik.pl". Według wyliczeń profesora, w przypadku osoby zarabiającej średnią krajową płacę, musiałby ona zapłacić na zdrowie dodatkowo ok. 15 zł na miesiąc. - Resztę, obok obywateli, solidarnie powinni dołożyć pracodawcy i państwo. Po jednej trzeciej. Dla państwa byłoby to około trzech miliardów złotych, zakładając wzrost o 1,2 proc. - tłumaczy profesor.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.