Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prokalcytonina bardziej koreluje z ciężkością infekcji niż jej etiologią

Źródło: Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 02.09.2020
 
 
Uznaje się, że wydzielanie prokalcytoniny jest zwiększone przez związki pochodzenia bakteryjnego oraz wydzielane cytokiny, pojawiające się w odpowiedzi na infekcje bakteryjną, a hamowane przez interferon. Na łamach Thorax ukazały się wyniki retrospektywnego badania, w którym porównano czy prokalcytonina lepiej odzwierciedla obecność koinfekcji bakteryjnej czy ciężkości zakażenia.
W badaniu przeanalizowano dane pochodzące od 2075 pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji wirusowej oraz od 179 pacjentów z koinfekcją bakteryjną. Pacjenci z koinfekcją bakteryjną mieli średnio wyższe stężenie prokalcytoniny od tych, którzy mieli jedynie infekcję wirusową. Jednakże, w analizie krzywej ROC wartości prokalcytoniny były znacznie lepszym wskaźnikiem ciężkości zakażenia (śmierć [AUROC=0,77], niewydolność nerek [AUROC=0,79], wstrząs [AUROC=0,71]) niż obecności koinfekcji bakteryjnej (AUROC=0,67).

Wyniki sugerują, że wartości prokalcytoniny są bardziej związane z ciężkością zakażenia niż etiologią. Oznacza to, że same wysokie wartości prokalcytoniny wykryte w przebiegu ciężkiej infekcji wirusowej nie mogą być jedynym uzasadnieniem do włączenia empirycznej antybiotykoterapii.

AUROC – Area Under Receiving Operating Characteristic Curve (pl. pole powierzchni pod krzywą ROC).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe