Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przenośny i płynny tlen zalecany dla pacjentów z chorobami płuc

Źródło: Medscape.com
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 25.11.2020
 
 
Zgodnie z nowymi wytycznymi American Thoracic Society (ATS) osoby z przewlekłą chorobą płuc, które potrzebują większej ilości tlenu, powinny mieć możliwość przyjmowania go w postaci płynnej, gdy się przemieszczają i są poza domem.
Urządzenia dla pacjentów z chorobami płuc często nie dostarczają wystarczającej ilości tlenu, są ciężkie i nieporęczne. Naukowcy wydali bardziej ogólne zalecenie, aby przepisać tlen ambulatoryjny dorosłym z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) lub śródmiąższową chorobą płuc (ILD), którzy mają ciężką hipoksemię powietrza w pomieszczeniu po wysiłku.

Zaleca się, aby dorośli z POChP lub ILD, u których występuje ciężka przewlekła hipoksemia w powietrzu, w pokoju spoczynkowym, otrzymywali tlenoterapię przez co najmniej 15 godzin dziennie.

Z drugiej strony, wytyczne odradzają długotrwałą tlenoterapię u osób dorosłych z POChP, u których występuje umiarkowana, przewlekła hipoksemia w pomieszczeniu spoczynkowym.

Oprócz analizy dowodów badacze wzięli pod uwagę obawy zgłaszane przez pacjentów. Obejmowało to wyzwanie polegające na ustaleniu, jak używać sprzętu. Użytkownicy zgłaszali liczne problemy, których nadrzędnym tematem była ograniczona mobilność i izolacja z powodu nieodpowiednich opcji przenośnych. Dodatkowo - wpływ spadku dostępności i adekwatności przenośnych urządzeń tlenowych doprowadził do stworzenia nowych rozwiązań.

Z tego powodu wytyczne zalecają ciekły tlen dla pacjentów z przewlekłą chorobą płuc, którzy są mobilni poza domem i wymagają ciągłego przepływu tlenu> 3 l / min podczas wysiłku.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe