SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Psy chronią dziecko przed egzemą alergiczną i astmą
 
Działy: Aktualności
Dwa badania zaprezentowane podczas ACAAI wskazują, że dzieci urodzone w rodzinach, gdzie jest pies w czasie ciąży matki otrzymują ochronę przed alergiczną egzemą, co trwa do 10 roku życia oraz, że pies chroni dziecko przed astmą, nawet w razie uczulenia na to zwierzę.
Wiele osób nie wie, ze powszechna u noworodków egzema może przekształcić się w alergię na pokarmy, alergie nosa oraz astmę. Według badaczy u matek, które posiadały psa przed narodzinami dziecka ryzyko egzemy u dziecka zmniejszało się istotnie do lat 2, a efekt ochronny trwał do 10 roku życia.

Drugie badanie analizowało dwa różne typy narażenia na psa u dzieci z astmą. Pierwszy typ stanowiły białka, alergeny, które dotykają dzieci uczulone na psy. Drugi stanowiły elementy takie jak bakterie przenoszone przez psy. W obu sytuacjach badacze stwierdzili efekt ochronny przed objawami astmy, choć narażenie na alergeny może skutkować większą liczbą objawów astmy pośród dzieci na terenach zurbanizowanych z alergią na psy.

Badacze przyznają, że pośród dzieci efekt ochrony bardziej dotyczy dzieci nieuczulonych niż uczulonych na psy, ale już kwestia kontaktu dziecka z bakteriami przenoszonymi przez psy jest pozytywna.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe