SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rehabilitacja pulmonologiczna szyta na miarę
Źródło: News-Medical.Net/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.07.2018
 
 
Rehabilitacja pulmonologiczna to 8-12 tygodniowy program nacelowany na wiele aspektów związanych z opieką w kierunku poprawy funkcji płuc u chorych ze schorzeniami dróg oddechowych takimi jak POCHP.
Centra rehabilitacji pulmonologicznej koncentrują się na kondycji zdrowotnej oraz całościowym podejściu do pacjentów. Dla przykładu chorzy z częstymi zaostrzeniami charakteryzują się niską jakością życia i odnoszą największą korzyść z rehabilitacji. Typowy program rehabilitacyjny zawiera m.in. ćwiczenia fizyczne, zalecenia dietetyczne, wsparcie w zaprzestaniu palenia tytoniu, naukę poprawnego użytkowania inhalatorów, uczestnictwo w życiu społecznym, samodzielny plan opieki.

Choć chorzy na POCHP mają ograniczoną wydolność fizyczną ze względu na m.in. płytki oddech, to jednak pozostawianie ich bez aktywności fizycznej nie jest najlepszym wyjściem. Podczas programu chorzy ćwiczą zazwyczaj trzy razy w tygodniu z intensywnością jaką są w stanie unieść. Według badań nawet krótkie ćwiczenia poprawiają jakość życia tych chorych. Podejście w zakresie rehabilitacji powinno być jednak indywidualne.

Choć programy rehabilitacyjne są widziane jako zalecenia dotyczące wysiłku fizycznego, to jednak zawierają o wiele więcej. Oprócz ćwiczeń to nauka właściwych nawyków żywieniowych oraz zaprzestanie palenia oraz uświadomienie chorym natury ich schorzenia. Dlatego programy rehabilitacyjne zwiększają możliwości zażegnywania kryzysów.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe