Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Remdesiwir znacznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 24.09.2021
 
 
Tagi: remdesiwir
Stwierdzono, że dzięki stosowaniu remdesiwiru ryzyko hospitalizacji niektórych pacjentów z COVID-19 spada aż o 87 procent.
Randomizowane badanie, podwójnie zaślepione i kontrolowane placebo, oceniało skuteczność i bezpieczeństwo trzydniowego leczenia podawanym dożylnie remdesiwirem. Była to analiza 562 niehospitalizowanych aktualnie pacjentów, jednak z wysokim ryzykiem progresji choroby.

Wykazano istotne, bo 87-proc., zmniejszenie ryzyka hospitalizacji lub zgonu z jakiejkolwiek przyczyny związanej z COVID-19. Uczestnicy zostali przydzieleni w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej remdesiwir lub do grupy placebo.

Naukowcy stwierdzili również 81-proc. zmniejszenie ryzyka wizyt lekarskich z powodu COVID-19 lub zgonu z jakiejkolwiek przyczyny do 28. dnia trwania choroby. Tylko 1,6 proc. pacjentów miało wizyty lekarskie związane z COVID-19 – w porównaniu z tym wynikiem w grupie placebo było to 8,3 proc. pacjentów. Do 28. dnia obserwacji nie stwierdzono zgonów w żadnej z tych grup. Te najnowsze dane pokazują, że remdesiwir może pomóc pacjentom wysokiego ryzyka w powrocie do zdrowia i uchronić ich przed hospitalizacją.

Remdesiwir jest jedynym lekiem zatwierdzonym przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) dla hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w wieku co najmniej 12 lat. Analiza dotyczyła podawania remdesiwiru przez trzy dni pacjentom niehospitalizowanym. Opinię, że jest to pacjent wysokiego ryzyka progresji choroby, wydawano na podstawie diagnozy chorób współistniejących – zwykle otyłości, nadciśnienia i cukrzycy – oraz wieku. Pacjenci ci nie byli ostatnio hospitalizowani z powodu COVID-19.

Jedna trzecia uczestników miała co najmniej 60 lat, diagnozę postawiono im w ciągu 4 dni od rozpoczęcia leczenia, zaś objawy zakażenia koronawirusem odczuwali przez 7 dni lub krócej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe