Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rozszerzenie programu e-stetoskop pozwoli monitorować pacjentów chorych na COVID-19

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
Autor: Monika Stelmach |Data: 05.05.2022
 
 
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego wykorzystania elektronicznych stetoskopów przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia zaznaczono, że w tym dokumencie resort zdrowia przede wszystkim poszerza grono osób, do których skierowany jest program pilotażowy, o świadczeniobiorców, którzy ukończyli 18. rok życia i u których ustąpiły objawy COVID-19, jednak ze względu na stan kliniczny wymagają dalszej opieki i diagnostyki układu oddechowego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Kwalifikacji do programu pilotażowego dokonywać będzie lekarz.

Dodano, że w związku z poszerzeniem grupy świadczeniobiorców wprowadzono także zmianę w § 4 ust. 4, dotyczącą objęcia programem Pulsocare wyłącznie pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Rozszerzenie pozwoli w większym stopniu wykorzystać możliwości stetoskopów elektronicznych jako nowoczesnych narzędzi diagnostycznych przeznaczonych do wstępnej diagnostyki potencjalnych zaburzeń – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia dostępny na stronie RCL: „Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2”.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.