Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sen uwarunkowany genetycznie?
Źródło: Medscape/RTR
Autor: Marta Koblańska |Data: 11.04.2019
 
 
Blisko cztery tuziny wariantów genetycznych wydaje się być związanych z jakością snu, jego ilością oraz porą, wynika z nowego badania genetycznego bazującego na pomiarach.
Jak wskazują naukowcy, celem badania było lepsze zrozumienie procesów molekularnych leżących u podstaw regulacji snu, aby wskazać geny i szlaki prowadzące do poprawy terapii w przyszłości.

Do badania pozyskano dane pochodzące od 85 tys. uczestników, którzy zgodzili się używać odpowiednich monitorów w czasie do 7 dni. Zidentyfikowano 47 wariantów genetycznych związanych z siedmioma cechami snu: czasem trwania, efektywnością, liczbą epizodów, przerwami na sen w ciągu dnia, rytmem snu, porą najmniej aktywnych 5 godzin i porą najbardziej aktywnych 10 godzin. 31 z tych 47 wariantów nie było wcześniej znanych. 26 korelowało z jakością snu. Jeden wariant w punkcie PDE11A był związany z krótszym czasem snu oraz niższą jego efektywnością. Naukowcy sugerują również, że aby spać lepiej trzeba zrzucić zbędne kilogramy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe