SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sól fizjologiczna pomocna w zmniejszaniu gęstości i lepkości wydzieliny u chorych na mukowiscydozę
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.11.2018
 
 
U osób chorujących na mukowiscydozę, czy POCHP wydzielina w układzie oddechowym to problem, ponieważ staje się ona zbyt gęsta, aby móc ją odkrztusić. Po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie udowodnili dlaczego odkrztuszanie nie jest skuteczną metodą pozbywania się wydzieliny jednocześnie wskazując jak spowodować, aby stała się ona mniej gęsta i lepka. Lekarstwem m.in. sól fizjologiczna a konkretnie inhalacje z jej udziałem.
Co zrobili badacze? Zmierzyli oddziaływanie fizyczne odpowiadające za lepkość wydzieliny w drogach oddechowych oraz siły spajające ją. Dzięki temu udało im się zidentyfikować kilka czynników, które wydają się obiecujące w odniesieniu do redukcji natężenia tych interakcji. Siły odpowiadające zarówno za lepkość jak i spajanie wydzieliny rosną, kiedy proporcja wydzieliny do wody jest wyższa niż normalnie, gdy tymczasem u osób zdrowych 98 procent śluzu to woda. W mukowiscydozie siła spajania oraz lepkości przewyższa tę generowaną przez kaszel.

Jak tę wiedzę wykorzystali badacze? Wykorzystali dwa popularne typy terapii mukowiscydozy. Inhalacje solą fizjologiczną zwiększają zawartość wody w wydzielinie, co powoduje, że staje się ona mniej gęsta. Kolejne terapie zwane mukolitycznymi zmniejszają lepkość oraz elastyczność wydzieliny poprzez dzielenie molekuł śluzu w celu redukcji jego zdolności do tężenia. Badacze odkryli, że oba rodzaje leczenia działają zmniejszając zarówno siłę lepkości oraz spajania wydzieliny u chorych na mukowiscydozę.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe