SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Środki czyszczące przyśpieszają ubytek funkcji płuc?
Źródło: RTR/Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.03.2018
 
 
Kobiety, które regularnie są narażone na środki czystości mogą po czasie doświadczyć stopniowego obniżania się funkcji płuc, wynika z międzynarodowego badania.
Z badania wynika, że kobiety, które używają sprai lub innych produktów czyszczących przynajmniej raz na tydzień miały przyśpieszone obniżanie się funkcji płuc w porównaniu do kobiet, które nie używały środków czystości. Oczywiście to nie jest argument za zaniechaniem sprzątania, ale pojawia się pytanie odnośnie rodzaju środków chemicznych do wykorzystania.

Badacze przeanalizowali 6200 uczestników. W 22 centrach w 9 krajach Europy Zachodniej uczestnicy przeszli testy funkcji płuc oraz wypełniali kwestionariusz trzy razy w ciągu 20 lat. Średnia wieku wynosiła 35 lat w czasie przystąpienia do badania. Około połowy uczestników stanowiły kobiety. Po 20 latach kobiety, które nie zajmowały się zawodowo sprzątaniem lub nie sprzątały w domu wykazały najwolniejsza utratę funkcji płuc.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe